********Jsem něžný, jsem krutý, ale jsem život. Pláčeš? I v slzách je síla tak jdi a žij!

Poruchy příjmu potravy

6. května 2014 v 18:56 | angelxheart |  Historie mého života
Tento článek píši, protože to mám jako projekt do školy. Tak proč to nenapsat i na blog?
Bohužel původní náčrt tohoto projektu sem stratila -jak neobvyklé...
Porucha příjmu potravy " bludný kolotoč" je psychycké onemocnění.

Řadíme mezi ně:

  • mentální anoexii (úmyslné snižování váhy--->někdy až naprosté odmítání potravy)
  • bulimii (bulimia nervosa) tzv."vlčí hlad" (přejídání a následné vyzvracení potravy) a záchvatová přejídání (přejídání zaviněné stresem) Projevy: tajné neovladatelné přejídání následované výčitkami a úmyslným vyvoláváním zvracení... Rizika: zimomřivost, zvýšená kazivost zubů (zaviněná převážně častým zvracením), osteoporóza, vypadávání zubů a nehtů, zhoršování zraku-->slepota, otoky slinných žláz pod čelistí atd....

Tyto dvě onemocnění se mohou "střídat". PPP můžou trpět všechny věkové kategorie bez ohledu na pohlaví. Toto onemocnění může trvat rok i celý život, pro někoho je snadné se ho zbavit, někdo je jím naopak tak obklopen, že se ho nedokáže zbavit vůbec. Choroba může mít za následek i smrt.

PPP vzniká v důsledcích
  1. biologických: ženy jím prý trpí až 10× více než muži (pozůstatek korzetové éry -žena, která měla v pase více než 45cm neměla ve společnosti šanci)
  2. psychologických: stresu,závislosti na psychoaktivních látkách, zkresleného strachu z tloustnutí, perfekcionismu,
  3. sociálních příčin: nátlak -ze všech stran (cíleně zaměřená propaganda v médiích -ve prospěch nejen farmaceutického průmyslu) působící UMĚLE vytvořený ideál krásy...nejvíce na to slyší lidé s pocity méněcenosti např. u druhé generace černošských a latinoamerických emigrantů do USA, kteří mu podlehnou v domění, že tak vyrovnají rozdíl mezi nimi a ostatními obyvateli...toto je i u nás, přistěhovalci převážně asijské národnosti si myslí, že když si budou kupovat oblečení od drahých firem (např. HM apod.) a stravovat se v KFC a Mcdonaldu, tak budou něco lepšího než jen občejní přistěhovalci a bude na ně pohlíženo jinak a přitom se někdy nenaučí ani řeč svého nového domova.
Projevy PPP:
  • psychické: výčitky, podrážděnost, nesoustředěnost, závratě, zkreslený strach z tloustnutí, uzavření do sebe, ztráta zájmu o okolí, únava aj.
  • fyzické: řídnutí kostí, zvýšená kazivost zubů, ztráta menstruace a pozdější problémy s plodností, snadný vznik modřin dehidratace,nízký tlak, selhání srdce aj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

Byla!
Byl!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama