********Jsem něžný, jsem krutý, ale jsem život. Pláčeš? I v slzách je síla tak jdi a žij!

Duben 2014

Sčítání na odčítání výrazů

29. dubna 2014 v 20:14 | angelxheart |  Matika

Sčítání a odčítání výrazů

výraz = mnohočlen = dva a více čenů
(vysvětlení, co jsou to výrazy se nachází v předchozím čánku zvaném logicky: Výrazy.)
Příklad na sčítání jednočlenů: 10k1+18k1+5k1+3k1= 36k1= na prvou káčko se nemění a proto se opíše, můžeme si představit u každého "k" jedničku, jako že je na prvou, ale tuto jedničku v matematice nepíšeme, jen si ji přactavujeme.
!POZOR, když počítáme se závorkami! plus + --->závorka mizí
mínus - --->v závorce se změní znamínka na opačná: + je - např. -(x+y)= x-y

a3

*pětce->číslu se říká koeficient
* áčku se říká základ
*trojce co by mocnině se říká mocnitel exponent

Postup: sčítat můžeme jen mocniny se stejným základem a stejným mocnitelem, ALE sčítáme jen koeficienty, mocninu pouze opisujeme!
  • příklady ANOmůžeme/NEmůžeme sčítat a odčítat:
  • 4b+a 483y+33y 4y+8y+32y ANO
  • 2a+4a 154z+15z4 4y2-6y3 NE
další příklady: a) 1y+1y= ?
b) 6z5+8z5= ?
c) 8a2-6a2= ?
d) 6a2-8a2= ?
e) 7b3-7b3= ?
přetáhněte myší, šipkou a dozvíte se výsledky:
a) 2y
b)14z5
c)2a2
d) -2a2
e)0b3
f) 15u+2u-4u= ?
g) 0,6m2-0,3k2+1,2m2= ?
h) 2,6xy-0,5xy-1,2xy= ?
ch) 18a2+2a-9a=?
i) (5x+2y)+4x-2y+1=?
výsledky zase stačí přetáhnout:
f) 13u
g) najdeme stejné členy, v tomto případě je to 0,6m2 a +1,2m2 sečteme je tedy a odlišný zbývající pouze opíšeme =1,8m2-0,3k2
h) 0,9xy
ch) dávejme si pozor: 18a2 a +2a nelze sečíst a tak 18a2 pouze opíšeme za = a počítáme dále se zbývajícími členy +2a a -9a výsledek je tedy 18a2-7a
i) nejdřív odstraníme závorku = 5x+2y+4x-2y+1= sečteme členy 5x a +4x
odečteme členy +2y a -2y výsledek je 9x+1 (0y -->nemusíme zapisovat)

Něco je špatně? Všechno nebo nic!

29. dubna 2014 v 17:14 | angelxheart |  Témata týdne
Hrabárna další starý článek -PODLE PRAVDY-moje vyprávění.
Něco je špatně?
Všechno nebo nic!
To jsem si řikala když mne sociálky odvážely ze školy (bylo mi 11let)
a vezli mne do DDÚ (dětský diagnostický ústav)
vešla sem do budovy a pořád sem se ptala sama sebe, co je špatně? Nespletli si mě s někým já jsem nic neudělala akorát jsem před 3lety zavinila to že jsme z mámou odešly od mého psychopatického táty..
ale to jsou 3roky táhlo mi na devěd..teť je mi jedenáct!
Chtěla jsem zavolat mámě vzala jsem do ruky mobil a hledala v kontaktech její číslo.. displej mi najednou zakryla ruka, která se dichtivě natáhla pro můj mobil a až mi ho ukořistila posvištěl do trezoru který hned zamkla..seděla jsem u své školní tažky ještě z rukou jako bych držela mobil a říkala sem si v duchu: "Holka, něco je tuplem špatně!" Majitelka ruky co mi právě sebrala mojí poslední naději, která mi slibovala záchranu s týhletý situace se ke mě schýbla a řekla něco jako: "Tady tuhle věc si vezmu teť nebudeš nikomu volat!"
Teprve v té chvíli mě bodla do pohledu cedulka s nápisem DDÚ.. pochopila jsem že mě někam chtějí zavřít a že se na tom určitě zasloužil táta... když sem se jí zeptala jak dlouho tu budu tak mi odpověděla: "Dva až tři měsíce pak uvidíme co s tebou!"

pokračování až budu mít čas:*

Výrazy

29. dubna 2014 v 11:59 | angelxheart |  Matika

Výrazy


Pápá závislosti

28. dubna 2014 v 19:14 | atmosféra |  Témata týdne
Tady je druhý článek na TT...tentokrát básnička -je stráášně povedená a originální-ironie;)
Závislosti, závislosti,
občas si mi trochu k zlosti
překážíš mi, nervuješ mě,
vždy přifaříš a co já?
vlaju s tebou i když mě kde kdo volá:
"nedělej to holčičko,
poběžíš za ní na kraj světa,
ani si nevšimneš, že si už stará běta.
Něběhej za ní."
A já říkám:"Vždyť to nejde!"
ona mě vždycky tak obejme
že mě to totálně sejme.
Jaká je to závislost?
že by náladovost?
té už si mě zbavila,
čokoládou si mě krmila,
sebevražda se ti nezdařila,
akorát si mě pobavila...
už za tebou neběhám
a dnes se dobře mám
pápáSmějící se


Učit, nebo neučit? Řídit se "ostatními", nebo sebou?

28. dubna 2014 v 13:54 | angelxheart |  "Hrabárna"->staré články
/Hrabárna - staré články z minulého roku 2013/
Tak jsem tak klikla na jeden článek na stránce blogu.cz a napsala jsem k němu komentář..zkráceně blogerka v článku píše, že jí připadá že ten kdo má špatné známky a chlubí se samými dutkami je ostatními obdivovaný="in" a "cool"...nesnáším když všichni používají místo "vpoho" "cool" apod. a přitom angličtinu prakticky neumí...všichni mě závidí kdejakou pro mě blbinu např. můj vzhled, to, že: jsem starší,výtvarničím nejlíp ze třídy(šiju si oblečení,šperkařím apod) a ty ZNÁMKY...pořád na mne vymýšlí u učitelů jak podvádím např.že údajně dělám víc referátů -není to pravda dělám jich o mnoho míň než oni->učitelé jsou ke mě o mnoho přísnější a chtějí ze mne udělat dokonalého člověka i díky tomu mám napomenutí učitele, protože jsem přišla 3xpozdě a ti co řeknou učiteli: "Neser" a ukazují na ně prostředníček ti mají pochvaly od školy za věci, které já dělám taky a bez ksichtů a brblání! A vzhledem k mým rodinným apod. problémům jsem skoro jediná co není agresivní nekrade atd. Hm...měli by se nad sebou zamyslet všichni :-?

To, o čem se pořád mluví...

28. dubna 2014 v 10:20 | atmosféra |  Témata týdne
Závislost, nebylo to tu už? Možná sem si to spletla s projekty ve škole...pořát se mluví o závislosti...nechlastejte, nekuřte,nefetujte, jezte akorát...a výsledek? Chlastáme, kouříme fetujem a kradem! Pozitivní že? Já sem závislá na nemocech-na lécích, na pralinkách, na knihách, na snech ...protože flaška mi nebyla -naštěstí- ještě zpřístupněna tak to zvládám i bez ní...no ono byli by jedinci, kteří by mi ji s klidem prodali, dali, praštili mě s ní po hlavě...ale čím pozdějc, tím líp! Včera sem nemohla do 4ráno usnout a tak abych nebudila ostatní osazenstvo bytu, sem musela vyvíjet nějakou tichou aktivitu. Posilovala sem a pak sem napříč svému varování "Takhle teprv neusneš!" náhodně otevřela -jak to dělávám- svoji rozečtenou knihu Šerá hlídka od Sergeje Vasiljeviče Lukjaněnka (přečetla sem už předchozí díly Noční hlídka, Denní hlídka)...zrovna jsem kápla na napínavou kapitolu -honila se vědma- a to mě uklidnilo..pak sem počmárala čtvrtku svou momentální primitivní tvořivostí, přepsala pár svých básniček do knihy a pokusila se usnout
-úspěšně:)
Jelikoš sem nemocná, dnešní den netrávím ve škole... jedna nejmenovaná osoba jako na zavolanou včera ucpala záchod a tak se snažím jeho návštěvu oddálit co nejvíce psaním...no máme přece vanu, nač záchod? Fuj!

Tóny bouřky a deště♥

25. dubna 2014 v 17:26 | atmosféra |  Témata týdne
Tóny písně, toto téma mi přímo hraje do noty:) Venku burácí bouřka a prší...miluju když prší a je bouřka
-já sem doma a koukam jak okolo našeho baráku běhaj lidi s deštníkama...nepřeju jim to, nemyslim to zle...jen ten pocit, že já sem v teple, v bezpečí...Je to jako píseň, která mě ujistí, že mám útulný teplý pokoj a po ruce hrnek kakaa, na talíři jahody, na klíně svoji králičici a kromě známek ve škole mne v těch chvílích prakticky netrápí skoro nic... Ve chvílích bouřkové a dešťové hudby mi nabíhají vzpomínky...na to jak jsme byly s kamarádkou a našimi rodiči v mém raném dětství na chatě a na prosklenou terasu bušily kroupy a na neby jako v planetáriu se míhaly barevné blesky...my hráli deskové hry, ohřívali si ruce u krbu a povídali si strašidelné příběhy. Škoda že nemůžu nechat otevřená okna, je to risk, blesk může zabloudit i ke mě do pokoje a tak blízkou návštěvu bych neocenila. No učení nepočká a tak se budu muset místo užívání si bouřky si užívat matiku...super! -ironie. Pokud učení dá, možná na tohle téma týdně ještě něco uklohním, ale kdo ví:P
(Jako vždy se omlouvám za případné pravopisné chyby.)